DEKLARACJA PROGRAMOWA

Ińsko wraz z otaczającymi terenami zajmuje ważne miejsce na mapie Zachodniego Pomorza. Jest to region hojnie obdarzony zróżnicowanymi zasobami natury, do których należą jeziora i lasy, tereny rolnicze oraz pokłady surowców mineralnych. Człowiek od zarania dziejów wykorzystuje tego rodzaju zasoby, dążąc do zaspokojenia swoich potrzeb materialnych i duchowych. Ponieważ działalność ta wiąże się z ingerencją w otaczające środowisko, obowiązkiem jest także minimalizacja jej niekorzystnych oddziaływań na przyrodę ożywioną, nieożywioną oraz samego człowieka.
 
Potrzeby ogółu mieszkańców naszego regionu wciąż nie są zaspokojone w wystarczającym stopniu, niezbędny jest zatem dalszy rozwój gospodarczy naszej małej ojczyzny. Musi on odbywać się z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz otoczenia społecznego. Naszym zdaniem taki zrównoważony rozwój jest możliwy. Działalność produkcyjna oparta na wykorzystaniu lokalnych zasobów, funkcje turystyczno-rekreacyjne oraz walory ekologiczne nie powinny być sobie przeciwstawiane, jako niemożliwe do pogodzenia. Co więcej, mogą się one wzajemnie uzupełniać. Pamiętać bowiem należy, że rozwój turystyki wymaga szeregu inwestycji, funduszy wymaga także czynna ochrona przyrody.
 
Przedsiębiorstwa działające w naszym regionie tworzą miejsca pracy, zasilają budżet poprzez różnego rodzaju podatki i opłaty. Nieoceniona jest także ich dodatkowa pomoc materialna i niematerialna na rzecz regionu, wynikająca z poczucia społecznej odpowiedzialności. Liczba przedsiębiorstw i skala ich działalności nie są duże, toteż z nadzieją witać należy wszelkie nowe projekty inwestycyjne. W każdym jednak przypadku ich oddziaływania na otoczenie muszą zostać szczegółowo rozpatrzone w celu wdrożenia odpowiednich działań ochronnych i rekompensujących.
 
Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Ińskiej wspiera i koordynuje wszelkie inicjatywy (gospodarcze, naukowe, ekologiczne, turystyczno-krajoznawcze, kulturalno-oświatowe), zmierzające do rozwoju oraz promocji Miasta i Gminy Ińsko. Szczegółowe zadania w tym zakresie to m.in.
-   przyciąganie nowych inwestycji z różnych sektorów gospodarki,
-   wpływ na przedsiębiorstwa w zakresie ograniczania ich presji na środowisko,
-   ukierunkowanie wsparcia przedsiębiorców na rzecz lokalnej społeczności, zgodnie z jej najpilniejszymi potrzebami,
-   zlecanie i finansowanie analiz oraz prac badawczo-rozwojowych dotyczących regionu,
-   udostępnianie i popularyzacja atrakcji przyrodniczych,
-   organizacja lub wspieranie imprez kulturalnych, edukacyjnych i sportowych.
 
Do celów statutowych organizacji zalicza się ponadto rozbudzanie i pielęgnacja poczucia tożsamości z regionem. Niezmiernie istotne jest także pogłębianie dialogu i integracja różnych środowisk tworzących lokalną społeczność, w tym stałych mieszkańców i osób przyjezdnych.
 
Środki na realizację wyżej wymienionych zadań Stowarzyszenie czerpie z takich źródeł, jak własna działalności gospodarcza, dotacje ze strony członków wspierających i sponsorów, granty na realizację konkretnych projektów itp. 
 
Pragniemy podkreślić całkowicie apolityczny charakter Stowarzyszenia, które wspiera każdą władzę samorządowa wybraną w sposób demokratyczny. Nasi działacze nie wykorzystują działalności społecznej i ekologicznej do politycznej autopromocji. Prowadzimy wyłącznie niezarobkową działalność pożytku publicznego, kierując się pragnieniem przezwyciężenia trudności na drodze zrównoważonego rozwoju Miasta i Gminy Ińsko.
 
Wszystkich, którzy podzielają naszą wizję, zapraszamy do współpracy!

Brak komentarzy: